Vladyka Izaiáš v Řecku

Náš vladyka Izaiáš přijal pozvání sestry Sofie Prusalis z Ostravy, aby navštívil Řecko v souvislosti s její výstavou obrazů. Ve dnech, kdy vladyka pobýval v Athénách, jej přijal Jeho Blaženost Jeroným, hlava Řecké pravoslavné církve. Po přivítání a výměně dárků se při srdečném rozhovoru Blažený vladyka Jeroným zajímal o život v naší eparchii a nabídl svou pomoc při spolupráci na rozvoji moravské eparchie.

O představiteli Řecké pravoslavné církve

Jeho Blaženost Ieronymos II. (Jeroným), arcibiskup Athén a celého Řecka; a jako takový primas autokefální pravoslavné církve Řecka. Byl zvolen 7. února 2008.

Narodil se 30. března 1938. Ieronymos sloužil jako protosynkel metropole Théby a Livadeia, igumen monastýrů Proměnění Sagmaty a Hosios Loukas a tajemník, později arcitajemník, Svatého synodu církve Řecka. V roce 1981 byl zvolen metropolitním biskupem Théby a Levadeia. Vydal dvě významné učebnice: „Středověké památky Euboie“ (1970) a „Křesťanská Boiótie“ (2006).

Jeho Blaženost Ieronymos, arcibiskup athénský a celého Řecka

Arcibiskup Ieronymos má tituly z archeologie, byzantských studií a teologie z Athénské univerzity. Absolvoval postgraduální studium na Univerzitě v Grazu, Univerzitě v Řezně a Univerzitě v Mnichově.

Po působení jako lektor křesťanské archeologie v Athénské archeologické společnosti pod vedením profesora Anastasiose Orlandose učil jako filolog na Lycée Léonin a v roce 1967 byl vysvěcen na diákona a poté na presbytera v Řecké pravoslavné církvi.

Kromě své pastorační služby se vladyka Ieronymos věnoval své práci v oblasti křesťanské archeologie.

7. února 2008 byl vladyka Ieronymos zvolen novým arcibiskupem Athén a celého Řecka Svatým synodem církve Řecka, když ve dvoukolovém hlasování získal 45 ze 74 hlasů. Formálně se ujal úřadu 16. února 2008.

V roce 2012 arcibiskup Ieronymos kritizoval rasismus, antisemitismus, islamofobii a stranu Zlatý úsvit a prohlásil, že „církev miluje všechny lidi, včetně černých, bílých i nekřesťanů.“

16. dubna 2016 navštívil spolu s papežem Františkem a ekumenickým patriarchou Bartolomějem I. z Konstantinopole tábor Moria na ostrově Lesbos, aby upozornil svět na uprchlickou krizi.

16. února 2024, kdy byly v Řecku legalizovány sňatky homosexuálů, odsoudil nový zákon jako „novou realitu, která se snaží pouze narušit sociální soudržnost vlasti.“